
Sprawozdanie z Konferencji (2007-02-22) |
Konferencja 22 Lata Rzeczoznawstwa Majątkowego na Pomorzu 6 czerwca 2014 r.
Trochę historii W dniu 25 stycznia 1992 r. 19 osobowa grupa założycieli powołała do życia Pomorskie Stowarzyszenie Rzeczoznawców Nieruchomości z siedzibą w Gdańsku, a w dniu 24 lutego Sąd Wojewódzki w Gdańsku wydał postanowienie o rejestracji Stowarzyszenia. Na Walnym Zebraniu Stowarzyszenia, które odbyło się 28 marca 1992 roku wybrano Zarząd, prezesem został Henryk Czajkowski, z-cą Florian Romanowski. Stowarzyszenie liczyło w dniu rejestracji 19 członków w tym 15 rzeczoznawców majątkowych. Pomorskie Stowarzyszenie Rzeczoznawców Nieruchomości było organizatorem II Krajowej Konferencji Rzeczoznawców Majątkowych w Gdańsku w dniach 7-9 października 1993 r., na której przedstawiciele regionalnych stowarzyszeń utworzyli Polską Federację Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych (PFSRM). Dokonano wyboru pierwszych władz Federacji. Prezydentem został Andrzej Kalus z Katowic a wiceprezydentami: Henryk Czajkowski z Gdańska i Mieczysław Prystupa z Warszawy.
W 1998 roku w ramach realizacji uchwały podjętej przez Radę Krajową PFSRM w sprawie integracji regionalnych środowisk rzeczoznawców majątkowych, podjęto rozmowy z Oddziałem w Gdańsku Polskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Wyceny Nieruchomości w sprawie połączenia tych stowarzyszeń. W dniu 15 lutego 1999 roku powstało Pomorskie Towarzystwo Rzeczoznawców Majątkowych w Gdańsku i zostało wpisane do rejestru stowarzyszeń a w dniu 24 marca tego roku odbyły się wybory Zarządu. W skład pierwszego Zarządu weszli: Henryk Czajkowski – Prezes, Jan Bretes wiceprezes. W dniu 19-21 września 2002 roku PTRM w Gdańsku było organizatorem XI Krajowej Konferencji Rzeczoznawców Majątkowych, temat konferencji „10 lat zawodu rzeczoznawców majątkowego. Doświadczenia krajowe i przyszłość w zjednoczonej Europie”.
Obecnie stan członków Pomorskiego Towarzystwa Rzeczoznawców Majątkowych wynosi 211 osób w tym 208 rzeczoznawców majątkowych.
Konferencja „22 lata Rzeczoznawstwa Majątkowego na Pomorzu” W dniu 6 czerwca 2014 roku zorganizowano w Gdańsku konferencję pod powyższym tytułem z następującym programem. Wykłady: − Radosław Gaca, przewodniczący Komisji Standardów Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych: „Teraźniejszość i przyszłość Standardów Zawodowych” − Jan Ryszard Kurylczyk, Wojewoda Pomorski w latach 2001-2004, Wiceminister w Ministerstwie Infrastruktury w latach 2004-2006, Rzeczoznawca Majątkowy: „22 lata rzeczoznawstwa majątkowego na tle rozwoju Pomorza”
W przerwie istniała możliwość zwiedzania Gdańska z przewodnikiem.
Program artystyczny: − skecz multimedialny „Z wyceną przez wieki” − spektakl „Tuwim or not Tuwim”, w wykonaniu zespołu aktorskiego Teatru Miniatura w Gdańsku Część oficjalna, wystąpienie zaproszonych gości. Uroczysta kolacja i bal.
Na naszych uroczystościach byli obecni nie tylko nasi członkowie, ale również Paweł Orłowski – Wiceminister w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, prof. Andrzej Hopfer – prezydent Polskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Wyceny Nieruchomości, prezydent PFSRM Krzysztof Bratkowski, b. prezydent Krzysztof Urbańczyk, Zarząd Federacji oraz prezesi stowarzyszeń regionalnych w kraju, którzy dzień wcześniej uczestniczyli w Gdańsku w wyjazdowym posiedzeniu Rady Krajowej. Władze m. Gdańska były reprezentowane przez wiceprezydenta Macieja Lisickiego a organizacja pracodawców na terenie woj. pomorskiego „Pracodawcy Pomorza” przez prezesa Zbigniewa Canowieckiego.
Największym zainteresowaniem cieszył się wykład Jana Ryszarda Kurylczyka zatytułowany „722 lata Rzeczoznawstwa Majątkowego na Pomorzu” a nie 22 lata ... jak uważali do tej pory organizatorzy konferencji. Autor wykładu, ale przede wszystkim 7 powieści historycznych dot. okresu Starożytności i Średniowiecza udowodnił, że patronem naszego zawodu na Pomorzu powinien być książę Pomorza Gdańskiego Świętopełk I Wielki z rodu Sobiesławowiców panujący w XIII wieku. Część 1 Część 2 Część 3 Część 4
Była też możliwość zwiedzania Gdańska z przewodnikiem PTTK. Około 20 osób udało się do Ratusza Głównego Miasta (XIV w.) i Dworu Artusa (XVI w.). Ponieważ przewodnik wywodził się jeszcze z okresu z przed deregulacji tego zawodu, o dziejach Gdańska opowiadał bardzo ciekawie o czym świadczy reakcja uczestników wycieczki (patrz fotografie).
W imieniu Zarządu PTRM w Gdańsku i Komitetu Organizacyjnego składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom za udział w naszych uroczystościach.
Halina Jaskulska Henryk Jankowski |